Tumormarkereknek nevezzük azokat az anyagokat, amelyek daganatos megbetegedés esetén a testnedvekben (vérben) emelkedett mennyiségben jelennek meg. Számos szervben alakulhat ki rákos elváltozás. Ennek megfelelően egyre több olyan tumormarkert azonosítanak, amely összefüggésbe hozható a rosszindulatú sejtek jelenlétével, de ezek többsége csak a már ismert rákbetegség kezelésének hatékonyságát vagy az esetleges kiújulást tudja követni, még a tünetek jelentkezése előtt.
Sajnos az az orvostudomány jelenleg még nem tart ott, hogy minden rosszindulatú daganat szűrhető lenne egy-egy tumormarker vérvizsgálatával, ugyanakkor néhány – éppen a leggyakrabban előforduló – ráktípus esetén elfogadható becslést kapunk.
A prosztata, vastagbél, petefészek és emlő daganatok esetében szűrés céljából is érdemes elvégeztetni a vizsgálatot.
A tumormarkerek jelenléte nem jelent minden esetben rosszindulatú elváltozást, szintje az egyes szervek jóindulatú daganata, gyulladása esetén is megemelkedhet.
Fontos tudni, hogy a tumormarkerek önállóan nem elegendőek a rák kizárására, ez mindig komplex megközelítést igényel: családi kórtörténet ismerete, további laborvizsgálatok, képalkotó eljárások (ultrahang, MR, stb.) teszik teljessé a szűrést, kivizsgálást.